נעים מאוד, שמי אוקסנה קלמן. אני בת 45, אמא לשתי בנות מקסימות. עברתי דרך ארוכה ומפותלת עד שהגעתי לכתיבת שורות אלה באתר שלי. ב-20 שנות עבוד שלי בתור שכירה, בבנק וגם בחברה פיננסית מצליחה, עזרתי לאנשים אחרים להיות עשירים יותר, בעזרת ידע, כשרון ויכולת למידה מהירה ואפקטיבית. תוך כדי עבודה וגידול ילדות, גם למדתי. בהתחלה רציתי להיות יועצת השקעות, אז למדתי ועברתי בהצלחה את כל הבחינות של רשות לניירות ערך. אז ראיתי שיועצת השקעות בבנק לא באמת חופשייה לייעץ לפי דעתה המקצועית בלבד, אלא צריכה גם לקדם את המוצרים של הבנק. חיפשתי לעשות התמחות בחברות לניהול תיקי השקעות, והבנתי מהר מאוד שכל מה שרוצים ממני שם זה להביא לקוחות עם הרבה כסף, ולא ממש מעניין אותם הידע שלי בתחום. לסיכום, הבנתי שהתחום הזה הוא בעצם שיווק, ועזבתי את הרעיון, אבל צברתי ידע וניסיון.

החלטתי לשנות קצת כיוון ופניתי לתחום של כלכלה, פיננסים ועסקים. תוך כמה שנים סיימתי בהצטיינות באוניברסיטה הפתוחה תואר ראשון בכלכלה, ואחריו תואר שני במנהל עסקים. אז כבר הבנתי שאני לא רוצה יותר לעבוד בשביל אף אחד, כי זה לא משתלם ואף אחד לא יעריך אותי יותר ממה שאני אעריך את עצמי. החלטתי לחקור לאיזה תחום ובאיזו דרך כדאי לי לצאת לעצמאות. חוץ מלהרוויח יותר כסף, רציתי לקבל גם משמעות במה שאני עושה, רציתי לראות שאני באמת מביאה ערך לעולם הזה. קיבלתי הכשרה מקיפה מאוד בתוכנית ליווי אינטנסיבית וממוקדת לפתיחה וניהול עסק באינטרנט והתמקצעות בשיווק דיגיטלי. ראיתי שעולם העסקים דינמי היום, בייחוד בעקבות גלובליזציה, לכן המסקנה היא שכל עסק צריך לדעת לשווק את עצמו באינטרנט. היום אם אין לך נוכחות משמעותית ברשת, כמעט אין לך סיכוי להצלחה ממשית בתור עסק, שיווק דיגיטלי הפך להיות היבט הכרחי בניהול כל עסק, בכל תחום.

לאחר הצלחות רבות בתחום שיווק דיגיטלי שכלל גם שיווק שותפים, בניית פאנלים שיווקיים, כתיבת תוכן שיווקי, קידום אתרים ובניית אסטרטגיות עסקיות עם דגש על מיינדסט של הצלחה, אני הבנתי שמצאתי את הייעוד שלי. עסק עם שליחות – להעניק ייעוץ וליווי לעצמאים ובעלי עסקים קטנים שיוביל אותם לדרך הצלחה יציבה בעסק, למימוש הפוטנציאל עסקי ואישי גם כן. החזון שלי הוא לעזור לכמה שיותר עסקים לשנות כיוון ממלחמת הישרדות להתפתחות וצמיחה. בעיניי, עצמאי לא צריך להיות "שבוי" של העסק שלו אלא חופשי. זה מביא אותי להגדרה של חופש כלכלי, כמו שאני מבינה אותה. חופש כלכלי הוא מצב בו אתה מקבל החלטות בחיים, קטנות וגדולות, על סמך קריטריונים חשובים לך בחיים, אבל לא על סמך קריטריון של "כמה כסף אני יכולה להוציא על זה". לדעתי, כאשר אנחנו ניגשים להחליט לאן ומתי לנסוע לחופשה, איזה קורס ללמוד, באיזו שכונה לגור, לאיזה חוג לרשום את ילדנו, כסף לא צריך להיות קריטריון לקבלת ההחלטות מהסוג הזה. זהו חופש כלכלי בשבילי.

למה בחרתי לעזור דווקא לעסקים קטנים? זה עסק עם שליחות בשבילי. לחברות גדולות יש מחלקות שיווק ופרסום, סמנ"כל כספים עם תקציבי פרסום מכובדים מאוד בלשון המעטה, צוות של עובדים שמטפלים בכל הנושאים האלה. לעצמאי אין משאבים כאלה, והוא במקרים רבים גם עובד לבד, או עם צוות של כמה אנשים בודדים. יש הבדל גדול בין חברה שתפסיד 50,000 ש"ח על שיווק לא נכון שלא הביא תוצאות רצויות, או גרפיקאי עצמאי – זה יכול לתת לו מכה אנושה לעסק. אנחנו פותחים עסקים קטנים בתחומים שאנו מוכשרים ומשכילים, אבל אף אחד לא מלמד אותנו לנהל ולשווק את העסק. גם אם הוא שוכר את השירותים של משרדי פרסום, אנשי שיווק הוא לא יכול ברוב המקרים אפילו להעריך ולהחליט כמה שווה לו לשלם על זה, או לבדוק ולהחליט האם החברה הזו באמת עושה עבודה טובה ונותנת לו תמורה גבוהה לכסף שהוא משלם. בנוסף, גם אם חברה כזו מצליחה לשווק את העסק שלך, מה קורה ביום שהם יפסיקו לעשות זאת, לא משנה מאיזו סיבה? העסק יעמוד מלכת עד שתמצאו מישהו אחר? כמה נזק זה יספיק לגרום? איך לתקן את הנזק הזה אחר כך – את כל זה עצמאים בדרך כלל לא יודעים. בעלי עסקים קטנים הם הכוח עליו נשענת הכלכלה הישראלית. אבל המדינה לא מגנה עליהם ולא דואגת להם, הם נאלצים "להסתדר לבד". אני כאן כדי שתפסיקו לשרוד ולהסתדר, ותתחילו לצמוח ולהתפתח, להיות באמת עצמאים וחופשיים ממגבלות שיש לכם היום.