יעוץ לעצמאים הוא תחום לא פשוט, עיסוק שדורש הרבה השקעה, יצירתיות, מחוייבות. לפעמים אני תוהה האם בחרתי נכון, האם אני יכולה באמת להביא מספיק ערך לעולם הזה ולעזור להרבה אנשים. בין כל הפוסטים ברשת על מוטיבציה, הצלחות וכשלונות, אני חייבת לשתף אותכם במקרה קצת חריג… חריג ברמת ההצלחה שלו

מדובר בפסנתרן ומוזיקאי מוכשר אשר מלמד פסנתר יותר מ-20 שנה, אבל הכשרון שלו התרחב לתחומים נוספים במוזיקה והדרכה. הוא עבד בתור שכיר בכמה מקומות, ולימד כמה תלמידים באופן פרטי. מדי פעם היה משיג פרוייקטים חד פעמים בתור עצמאי, בנגינה או עיבודים.

בגיל 48 הוא מצא את עצמו במבוי סתום מבחינה מקצועית. אני מכבדת את הפרטיות של הלקוח שביקש לא להיחשף, אז אני אקרא לו א. הוא רץ מעבודה אחת לאחרת, פה ושם קיצצו לו בשעות עבודה. לא יודע איך להשיג עוד תלמידים, לא מרוויח מספיק כסף, בקיץ כמעט לא מתפרנס, כל ספטמבר מתחיל בחוסר וודאות… אז הוא הבין שחייב לעשות שינוי ומהר – אם לא עכשיו, אז מתי?

יעוץ לעצמאים

יעוץ לעצמאים זה לא דבר פשוט

כאן אני נכנסתי לתמונה, וזה היה תהליך קשה. האמת, הכי קשה היה לי לשנות את המצב המנטלי בו הוא נמצא, שהוא לא בטוח שאנשים ישלמו לו כסף על השירות שלו באופן פרטי. מצד אחד, חשש להפוך לעצמאי, מצד שני התחיל לחשוש גם מחוסר יציבות כשכיר. לשכנע אותו שהוא מספיק מוכשר בכל כך הרבה דברים, שאנשים ישמחו לשלם לו ויחכו ברשימות המתנה עד שיהיה זמן, כי כל מה שהוא יודע לעשות נותן הרבה ערך לעולם הזה, והוא רק צריך לדעת איך לארוז ולהגיש את זה לאנשים בצורה נכונה – זה היה הכי קשה, החלק המעשי היה כבר פשוט יחסית.

הוא אמר לי – "אין לי מושג בשיווק, אני לא יודע איך לשווק את עצמי". הכרחתי אותו לשבת איתי פעם בשבוע עם מחברת (בסוף נמאס לו לכתוב והוא התחיל להקליט אותי… זה חסך לנו זמן). אחרי שעשיתי לו סדר בראש, לימדתי אותו כלים בסיסיים כדי שיתחיל לשווק את עצמו, שיוכל להגיע לאנשים אשר צריכים את השירות שלו (אפילו דף עסקי לא היה לו, הוא התחיל מאפס). 

לימדתי אותו להשתמש ברשת בצורה אורגנית, כי הוא חשש להשקיע כסף בפרסום, אז רק בשביל התנסות הוא עשה קמפיין אחד בפייסבוק בתקציב של 20 שקל ליום ועצר אותו אחרי שהוציא 200 שקלים. לא, הוא לא זרק את הכסף סתם – אנשים פנו אליו. זה המקרה הראשון שאני ראיתי שבן אדם מצליח למשוך לידים מהקמפיין הראשון שלו…

משם הכל הסטוריה

יעוץ לעצמאים

יעוץ לעצמאים לא מסתכם רק בשיווק

לא רציתי להכניס אותו להוצאות נוספות, כך שאת כל העסק הוא בנה בשיווק אורגני, זה היה מדהים. הוא קיבל ממני רעיונות עסקיים והתחיל לעשות דברים חדשים. הייתי מופתעת, אבל הוא הצליח בכל דבר שהתחיל. כמו שאומרים, עזרתי לו "לצאת מהקופסא". עם קופירייטינג היה לו ממש קשה, הוא לא ידע לכתוב, אז בהתחלה אני כתבתי לו טקסטים לפוסטים. היום הוא כותב כבר את הרוב לבד, אני לפעמים קוראת ומתקנת פה ושם… 

הוא למד גם לדבר עם הלקוחות אחרת, כבר לא מתווכח על מחיר. הוא יודע כמה הוא שווה, ומי שלא מתאים לו המחיר, הוא לא מבזבז עליו זמן. בקיץ הוא "נאלץ" להתפטר מאחת העבודות כי לא היה לו זמן פנוי לתלמידים שרצו ללמוד אצלו. היום הוא בכלל לא מחפש תלמידים, אנשים פונים אליו. כעת יש כבר כמה ברשימת המתנה כי אין משבצת זמן פנויה. אבל אנחנו עובדים על פתרון הבעיה…

האם העסק שלך נותן ערך אמיתי לעולם הזה?

אבל זה לא רק תלמידים, כי לא לשם כך התכנסנו… הוא התחיל פרוייקט חדש (עם הרבה חשש האם ירצו לשלם לו…). הפרוייקט הצליח בגדול, אף אחד לא מתווכח על המחיר, אנשים כותבים לו מכתבי תודה על מה שהוא נותן להם בחיים. אז החלטנו "לשכפל" את הפרוייקט, כי הצלחות אפשר להעתיק. המחזור החדש יוצא לדרך בימים אלה, כבר יש לו תוכנית לקורס דיגיטלי, ועוד פרוייקט דיגיטלי נוסף לילדים.

היום החשוב ביותר בשבילי בתהליך הזה היה כאשר הוא אמר: "אוקסנה, אני עשיתי חישוב – תוך שנה אני הכפלתי את ההכנסה החודשית שלי…". זה היה הרגע שאמרתי לעצמי – עכשיו אני בטוחה שבחרתי עיסוק נכון לעצמי, כי אם הצלחתי לעזור לו לעשות קפיצה כזו, גם מנטלית וגם עסקית, אני יכולה לעזור להרבה אנשים. בשבילי זה עסק עם שליחות, כי אני רואה את הערך שאני מביאה לעולם הזה, וזה דבר מאוד חשוב לכל עסק.

אם אתם רוצים שיהיה לכם עסק בר קיימא, אתם חייבים לדעת בבירור מהו הערך שאתם מביאים לעולם

עם העסק הזה….

בהצלחה לכולם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *