אלה שהולכים בבוקר לעבודה, עושים שם את מה שמצפים מהם וחוזרים הביתה בערב, כדי לקבל את המשכורת בתחילת כל חודש, לעולם לא יבינו את העצמאי. להיות עצמאי זה קשה. אל תחשבו שיש לו חיים קלים – הוא קם מתי שנוח לו, עובד מהבית, קופץ לנשום אוויר בים בצהריים ונוסע לחו"ל מתי שבא לו. ממש רחוק מזה. הכי קשה לאלה שהיו שכירים, עזבו את העבודה ופתחו עסק. זה מתחיל עם פרפרים בבטן, אנרגיות טובות ודרייב מטורף לכבוש את העולם, אתם בעשייה מתמדת. אחר כך מגיע השלב בו אתם קצת נרגעים, קצת גם נשחקים. פתאום מבינים – "רגע, עכשיו כל האחריות עלי…". כן, עצמאי גם אחראי להביא כסף (לא משלמים כבר משכורת), גם לחסוך לעצמו לפנסיה, גם לנהל כספים, גם לשווק, גם לדבר עם לקוחות ולשכנע אותם לקנות, גם לעקוב אחרי כל הטרנדים חדשים בשוק… אבל יועץ עסקי הוא לא יקח, הוא לא בשל לזה עדיין.

הוא רוצה לבד, להוכיח לעצמו, למשפחה וחברים שהוא יכול להצליח. הוא למד, למשל, עיצוב גרפי (או כל מקצוע אחר), אבל מי לימד אותו לנהל ולשווק את העסק? אף אחד. הוא אומר – "טוב, קטן עלי, אני אלמד לבד, אני לא הראשון שפותח עסק".

קורסים דיגיטליים במקום יועץ עסקי - נכון או לא נכון?

מגיעים לשלב השני – הלמידה. העצמאי החרוץ חורש את הרשת, מחפש מידע, שורף על זה שעות. הוא צריך גם לשרת את הלקוחות, לא? אז הוא אומר – "טוב, אני אקח קורסים דיגיטליים (אולי גם פרונטליים), זה לא כל כך יקר, אבל אני אלמד יותר מהר". קורס אחרי קורס, הוא מוציא על ההכשרה הזו כמה אלפי שקלים ולומד. מילה אחת על קורסים באופן כללי. לא לכל אחד יש כישרון ויכולת ללמידה עצמית. אני למדתי באוניברסיטה הפתוחה כי לא היתה לי ברירה אחרת. סיימתי תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים תוך 7 שנים, שניהם בהצטיינות. אנשים אומרים לי – "לא יאמן, איך עשית את זה?" כן, ללמוד לבד זה מאוד קשה, למידה מרחוק זה לא בשביל כל אחד, וכשאתה עסוק בעוד משהו – בכלל משימה כמעט בלתי אפשרית להרבה אנשים. כך הדרך של ניסוי ותהייה של העצמאי נמשכת, וגם הטעייה נמשכת. 

לא מזמן מישהי שיש לה עסק עצמאי סיפרה לי שהיא נרשמה לקורס "אסטרטגיה שיווקית" כדי ללמוד איך לבנות אסטרטגיה לעסק. מתוך סקרנות בדקתי מי מלמד את הקורס, גיליתי שאין לו שום השכלה בתחום אסטרטגיות או ניהול עסקים בכלל, יש לו ניסיון בתור משווק. מדהים אותי לראות איך אנשים מתיימרים להיות מומחים בכל מני תחומים וללמד קורסים. אני למדתי אסטרטגיה עסקית בתואר שני במנהל עסקים, וזה היה הקורס הקשה ביותר בתואר. זה היה הקורס היחיד בו לא הצלחתי להגיע לציון 90. 

אנשים שמוכרים קורסים הם בדרך כלל אנשי שיווק, והם יודעים "לארוז" את המוצר שלהם כך שעצמאיים יתנו בהם אמון ויקנו אותם, ואני יודעת גם בדיוק איך לעשות את זה. אני לא אומרת שכולם נוכלים, אלא הנקודה החשובה כאן – לבעלי עסקים אין שום מיומנות וכלים לבחון את בעלי הקורסים, להבין האם כדאי להם לשלם סכום כסף כזה או אחר על הקורס שמציעים להם. אני מבינה שחלק מאנשי תעשיית הקורסים הדיגיטליים "ייפגעו" לקרוא שורות אלה, אבל אני יועצת עסקית ובאה לדאוג לאינטרסים של עצמאים. אני גם בעלת מוצרים דיגיטליים, אבל המוסר העסקי שלי מחייב אותי לבדוק את עצמי מאה פעם  – האם אני בקיאה מספיק בתחום כדי ללמד אחרים? אפילו אם זה מדריך דיגיטלי שמחלקים חינם – הוא צריך לתת ערך מקצועי אמיתי, ואני רואה כל יום איך חלק מהאנשים פשוט שוכחים את זה. 

אני בכלל לא מתנגדת לקורסים דיגיטליים, להיפך, אני בעד. אבל צריך להיזהר ולבדוק ממי אתם קונים. קודם כל, חפשו בגוגל מידע על בעל הקורס. אם אין מספיק מידע, או כל המידע נראה לכם פרסומי – אל תקנו. תקנו ממישהו שהוא באמת מומחה בתחום, ואם לא בטוחים – תמשיכו לחפש. אופציה אחרת, יקרה יותר, אך יעילה יותר – לשכור את שירות של יועץ עסקי באופן פרטי, לקבל ממנו ליווי צמוד. יועץ עסקי יכול גם להמליץ לכם על קורסים של אנשים שהוא מכיר, יכול מאוד להיות שיש לו קורסים שהוא מעביר, או קורסים דיגיטליים. לקחת יועץ עסקי יכול להיות מאוד משתלם, למרות שאולי נראה לכם יקר – יש יועצים בעלי קורסים דיגיטליים שנותנים את הקורסים חינם לכל לקוח שרוכש תוכנית ליווי שלהם. כך תקבלו קורס, לפעמים גם כמה קורסים, שיהיו לכם לעזר גם אחרי שתסתיים תוכנית ליווי בלי השקעה כספית נוספת.

יועץ עסקי

קניתם קורסים במקום תוכנית ליווי - מה ההמשך?

מה קורה עכשיו? מעטים מצליחים לפרוץ בצורה עצמאית, אחרי הקורסים שהם רכשו. יש כאלה שממשיכים לתוכניות ליווי קבוצתיות, עם מרצים רציניים עם מפגשים פיזיים, לפעמים התוכניות האלה כוללות גם ליווי אישי בצורת שיחה טלפונית עם מנטור פעם בשבוע או שבועיים. התוכניות האלה כבר הרבה יותר יקרות מקורסים דיגיטליים שסיפרתי עליהם קודם. אבל אותו עצמאי שלא הצליח להתקדם ולצמוח עם הקורסים, לא רוצה לוותר ולחזור להיות שכיר (זהו הסיוט הגדול ביותר של רוב העצמאים – להודות בכישלון חרוץ בפני עצמו, משפחה וחברים, לכתוב מחדש קורות חיים וללכת "עם הזנב בין הרגליים" לחפש עבודה, וגם שם, בראיון עבודה שוב לספר למה הוא לא הצליח…). 

לכן, הוא רוכש גם את תוכנית הליווי הקבוצתית אצל מנטור ידוע ומשקיע את המרץ שלו להצליח הפעם ובגדול. חלק מהם באמת מצליחים, אבל לא כולם. למה? כי יש בעלי עסקים שונים בקבוצה, מלמדים את כולם אותו החומר, אותם הכלים, אבל כל אחד צריך לדעת איך ליישם אותם על העסק שלו, ועוד לא דיברתי על הדבר הזה שנקרא "פקטור אנושי". בני אדם שונים, כל בעל עסק הוא קודם כל בן אדם. מה שיהיה קל למישהו אחד, יכול להיות מאוד קשה לבן אדם אחר. 

רגע המשבר מגיע אחרי שהסדנה הקבוצתית מסתיימת, יש חגיגות, בעל העסק מרגיש גאה בעצמו – כמה דברים חדשים הוא למד ותרגל, עכשיו יש לו כלים ליישם ולקחת את העסק צעד רציני קדימה. אני דיברתי לא מזמן עם מישהו שהיה בסדנה כזאת. הוא סיפר לי שאחרי שכל האופוריה נגמרה, הוא נכנס פשוט לדיכאון. פתאום הוא היה לבד, אין מפגשים ואין שיעורי בית, והוא הרגיש אבוד ולא ידע איך ולאן להמשיך, למרות שהצליח לעשות כמה דברים במשך התוכנית. זה לא קורה לכולם, יש אחוזי הצלחה לתוכניות כאלה. אבל יש גם כאלה, ומה שחסר להם זה שמישהו יקח אותם יד ביד, יגיד להם אילו צעדים לעשות, יבין אותם, את המגבלות וגם את החוזקות שלהם, מישהו שיתן להם ביטחון במה שהם עושים. הוא לקח ליווי עסקי אצלי ותוך חצי שנה הכפיל את ההכנסות שלו. הוא אומר שאם לא היה עושה את זה, כלום לא היה קורה. זה לא אומר שהסדנה לא עזרה לא, הוא למד שם כמה דברים בסיסיים וזה גם שינה את המנטליות העסקית שלו. אבל כשזה הגיע לדברים מעשיים, הוא פתאום היה חסר אונים.

 

יועץ עסקי

האם יועץ עסקי יכול לייצר לכם מוטיבציה?

כל העניין של מוטיבציה, הכוחות שמניעים אותנו לעשייה, להצלחה, הוא מאוד חשוב במיוחד לעצמאים. אתם כבר לא שכירים, אין כבר מחמאות של הבוס, בונוס במשכורת או טקס "עובד מצטיין של החודש". עוד משימה של עצמאי, בנוסף לכל ה"כאב ראש" שיש לו, זה לייצר לעצמו מוטיבציה. חשוב שתבינו, מוטיבציה היא לא משהו סטטי, אתם לא יכולים לעשות איזו סדנה או לקרוא ספר להתפתחות אישית ולהישאר תמיד בתוך הבוסט הזה שזה יתן לכם. המוטיבציה דועכת ונעלמת בסוף בתוך הטירוף של שגרה עסקית. 

האם יועץ עסקי מייצר לכם מוטיבציה? ממש לא… אבל זה עוזר. אני,למשל, עובדת עם הלקוחות על הצד המנטלי, ה"מיינדסט" כל הזמן, תומכת בעניין הזה לאורך כל התוכנית. זה מתחיל בכך שמוצאים את ה"למה" שלו, דבר הכי פנימי שנמצא עמוק בלב – למה פתחת את העסק ולמה אתה ממשיך להשקיע בו? זו נשמעת שאלה פשוטה, אבל לא קל לענות עליה בכנות מקסימלית. אני פיתחתי את "שיטת הקילוף" שאיתה אני עובדת וגורמת לבעל העסק למצוא את הסיבה האמיתית (יש רק אחת כזו) שלמענה הוא קם בבוקר ועושה את כל מה שהוא עושה. זו שיטה שמחזירה לו את המוטיבציה כל פעם שנראה שהיא דועכת.

יש עוד סוגייה לא פשוטה אשר נגזרת מהמוטיבציה, לדעתי – משמעת עצמית. יש משימות שאתה חייב לבצע, אבל לפעמים אתה נשחק, עייף ופשוט מוותר לעצמך בקטנה. זה יכול לתת לך תקדים לוותר שוב, ואז אתה נכנס לבלגן של פספוסים וטעויות שגורמות נזק לעסק. כאשר אתה עובד עם יועץ עסקי, אתה מקבל "תזכורת" כל הזמן, הוא לא מרפה ממך עד שאתה עושה (כך לפחות אני נוהגת לעשות). האם אתה חייב להחזיק יועץ עסקי כל הזמן בשביל להיות ממושמע? ממש לא. דברים כאלה אחרי חודש או חודשיים הופכים להרגל, ואתה נמנע מתקלות כאלה ואחרות. זה מאוד עוזר לדברים בעסק לזרום. כאשר יש תוכנית של צעדים ברורים שאתה יודע איך לעמוד בזה, אתה לא יושב וחושש "מאיפה יגיע הכסף בחודש הבא?" או "מאיפה אני אביא עוד לקוחות כאשר אני מסיים כבר עם אלה שיש?".

 

יועץ עסקי

סיכום

אני לא מסכימה לקחת כל לקוח שמתקשר ומתעניין בתוכנית ליווי שלי, אני בוחרת אותם לפי בשלות, ואני אסביר. אני נותנת שיחת ייעוץ חינם של חצי שעה. זה טוב בשבילי כי אני יכולה להבין האם בן אדם בשל לקבל ייעוץ בתהליך אישי וצמוד ולסיים את שגרת ההישרדות שלו בעסק, לפרוץ ולהתפתח. מצד שני, זה טוב גם לבעל העסק. הוא מכיר אותי, מבין יותר מה אני עושה, בודק האם יש לנו שפה משותפת בכלל. ברוב המקרים, הייעוץ הזה נותן ללקוח המתעניין כבר כמה דגשים חשובים – או טעויות שהוא עושה וצריך לתקן אותן, או רעיונות לדברים חדשים שהוא יכול לעשות אפילו לבד בקלות כבר אחרי השיחה, עוד לפני שהתחיל את תוכנית הליווי.

לדעתי, אפילו שיחה ראשונית עם יועץ עסקי צריכה לתת ללקוח ערך, גם אם הוא יחליט בסוף לא לבוא לייעוץ שלי – אחד מעקרונות המוסר העסקי שלי הוא תמיד לתת ערך, גם אם אני לא מקבלת על זה כסף. בסופו של דבר, הקלישאה צודקת – כסף זה לא הכל בחיים, אבל הוא עוזר לכם להגשים את החלומות, אז אי אפשר בלעדיו. הסייג הוא שאת הכסף צריך להרוויח בצורה חכמה והוגנת, ולא סתם לעבוד כמו חמור או לנסות לעבוד על אנשים ב"שיטת המצליח".

אני אתן לכם דוגמא מהשבוע שעבר. התקשרה אלי לקוחה פוטנציאלית, עוד לא התחלנו שום תהליך איתה, רק הייתה לנו שיחת ייעוץ ראשונית בטלפון. יומיים אחרי השיחה היא התקשרה ואמרה לי – "אני רוצה לעשות לך סרטון המלצה!" כששאלתי אותה למה, היא הסבירה – "דיברתי עם הרבה אנשי מקצוע, וכולם מחמיאים לי על העסק שלי, אבל רק את "נגעת" בי ונתת לי דרייב מטורף, עוד לא עשינו כלום וכבר הדברים התחילו לזוז אצלי, אני לא יודעת איך את עושה את זה…" בדקתי את האינסטגרם שלה וראיתי שהיא כבר התחילה ליישם חלק מהדברים שדיברנו עליהם בטלפון. אני לא מבטיחה לבעלי עסקים שהם יתחילו להרוויח המון כסף אחרי חמש פגישות, או יהפכו למומחים בשיווק ופרסום. אני יחד איתם בונה להם דרך, אסטרטגיה, בהתחשב בכשרונות, חוזקות וחולשות שלהם, הרצונות שלהם גם במקצוע וגם בחיים בכלל. מה שמתאים לאחד, יעשה רק נזק למישהו אחר. 

אני בוחרת רק את אלה שלדעתי באמת "בשלים לתהליך", כי אני מאמינה שאלה הם באמת יצליחו ויגיעו רחוק. אלה שלא הגיעו לנקודה הזו, אני לא רוצה לשכנע אותם בשום דבר, הם צריכים עוד לעבור תהליך, אולי גם לבזבז קצת זמן וכסף, לטעות וגם להתאכזב, עד שיגיעו להחלטה. לא כל אחד צריך ליווי, יש רבים שמצליחים גם בלי. פשוט ליווי יכול לקצר לכם משמעותית את הדרך להשיג מטרות ולהגיע ליעד (גם את ההבדל בין השניים אני מלמדת).

כתבתי את כל זה לא במטרה שתבואו אלי לייעוץ, אלא כדי שתעצרו ותחשבו לפני שאתם מחליטים מה לעשות, כדי שתבינו באיזה שלב בדרך אתם נמצאים. תקחו בחשבון שלכל החלטה שלכם יש תוצאות, וצריך לשקול מראש חלק מהדברים. מאחלת לכולכם הצלחה בעסקים ובחיים…

למי שהחליט שהוא בשל לייעוץ, ורוצה לדבר איתי קודם, צרו איתי קשר בוואטסאפ

ניתן גם להשאיר לי הודעה במילוי הטופס למטה

יועץ עסקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *