מוצרים דיגיטליים - מה זה?

מוצרים דיגיטליים הוא מושג שאנו שומעים על בסיס יום יומי כמעט, אך לא כולם מבינים את המשמעות האדירה שיש למוצרים האלה לכל בעל עסק היום. בשפה פשוטה, מוצר דיגיטלי הוא ההיפך ממוצר פיזי או השירות שאתם מוכרים ללקוחות. זהו בסופו של דבר ידע שאתם מוכרים, לכן זה גם נקרא "מוצרי מידע". אני בטוחה שכבר שמעתם וקראתם על זה המון, אבל יש גם כאלה שלא מכירים את אפיק ההכנסה הזה. מוצר מידע דיגיטלי בדרך כלל "ארוז" בצורה של קורס עם כמה שיעורי וידאו מוקלטים, או בצורה של קובץ שמכיל מדריך או ספר כלשהו. תחום המוצרים הדיגיטליים הגיע אלינו בתור פתרון לבעית מחסור במשאב החשוב והיקר ביותר – זמן.

גם לנו, לבעלי עסקים אין מספיק זמן, וגם ללקוחות שלנו. החיים כל כך לחוצים, אין שום אפשרות "למתוח" 24 שעות ביממה שיש לנו, אז אנחנו כל הזמן מחפשים "פרצות קטנות" איך לחסוך זמן, איך לפנות זמן למשהו שמחכים כבר כל כך הרבה… המצב הזה מוכר לכולנו, גם הילדה שלי בת 15 מחפשת באור נרות איזו שעה פנויה לקרוא ספר או להיפגש עם חברה. זהו קצב החיים של ימינו, אלו המגבלות שלנו, מכאן נולד הצורך במוצרים שיכולים לחסוך או לפנות לנו זמן. פעם אפילו טיימר במכונת כביסה היה נראה לי המצאה גאונית – להכניס בגדים למכונה, לכוון את הטיימר ל-5 בבוקר, לקום ב-7 ולראות שהכביסה נקייה, זה היה חלום! אבל עם הזמן המורכבות של בעיית הזמן עולה מדרגה, טיימר כבר לא מספיק כדי לסדר לנו את החיים בתוך 24 שעות יומיות.

מוצרים דיגיטליים ,נולדו, מתוך מחסור וצורך בזמן, והם מהווים פתרון מעולה גם לבעלי עסקים וגם ללקוחות.

מוצרים דיגיטליים

יתרונות ותועלות של מוצר דיגיטלי

נבחן את הנושא משתי זוויות. נתחיל מבעלי עסקים. יש לנו 24 שעות ביממה, יש לנו גם חיים פרטיים מחוץ לעסק, משפחה, ילדים, חופשות, תחביבים, חברים – כל אחד יכול לערוך את הרשימה הזו לפי החיים שלו. כמה לקוחות אפשר להספיק לשרת ביום, או בחודש? זה מה שמגביל את סכום הכסף אשר בעל עסק יכול להרוויח. כדי להעלות את ההכנסות שלו, ו/או רמת הרווחיות של העסק, יש לו בעצם שלוש אופציות. אחת, והיא בדרך כלל הפופולרית ביותר כי היא פחות מסובכת – להביא לקוחות חדשים. אופציה שנייה, מורכבת יותר – להעלות את מחיר המוצר או השירות של העסק.

פה מתחילה הבעיה, אם לא יודעים לעשות את זה נכון, הלקוחות מתחילים להתלונן על עליית מחירים (כאילו אין להם אותו דבר בסופרמרקט, למשל), ועוזבים למתחרים זולים יותר, לפעמים גם בלי לבחון האם הם שומרים על אותה רמה של איכות המוצר או השירות שהם מקבלים מאיתנו. לכן, בעלי עסקים מאוד חוששים להעלות מחירים (בדרך כלל, גם אף אחד לא לימד אותם לעשות את זה נכון), כי הם חוששים מתוצאה הפוכה – מעלים מחירים כדי להגדיל הכנסה, אבל הלקוחות בורחים ואז ההכנסות אפילו יורדות לפעמים. האופציה שלישית היא לקצץ בעלויות. אם אנו מוכרים מוצרים פיזיים, זה אומר לצמצם את ההוצאות הקבועות כי אין לנו עלויות ייצור – זה יכול להיות שכירות, ארנונה, שכר עובדים, מגוון הוצאות תפעוליות. יש אפשרות לצמצם משהו מזה, אך זה לא פשוט ולפעמים דורש משאבים של זמן וכסף (כמו לעבור למשרד או חנות במקום אחר כדי להוזיל את השכירות).

קורסים דיגיטליים לעסקים

מוצר דיגיטלי - פתרון לבעלי עסקים

מוצר דיגיטלי נותן לכם פתרון יצירתי אשר מגדיל הכנסות בלי לנסות את כל הדברים המסובכים האלה. היתרון הוא שמייצרים אותו רק פעם אחת, ועלויות הייצור של קורס או מדריך הן מזעריות, אם בכלל. כמה אפשר להכניס כסף ממנו – זה לא מוגבל, ובעיקר לא תלוי במספר השעות שתשקיעו בזה. אתם כן תשקיעו זמן ומאמצים כדי לשווק אותו, אבל ברגע שבונים את כל המשפך השיווקי והוא מתחיל לעבוד – זה יכול להימשך באופן אוטומטי כך שכמעט לא תצטרכו לגעת בכלום. זה יתרון עצום – אתם יכולים לצאת לחופשה, ובזמן הזה לקבל הכנסות על מוצר דיגיטלי שלכם.

זה לא קסם כלשהו, אני מניחה שראיתם ברשת הרבה פרסומים עם הבטחות על כך שהכסף זורם לחשבון שלכם בלי שאתם עושים משהו, זה לא נכון. בהתחלה זו עבודה, היא דורשת ידע מסוים, הרבה סבלנות, התמדה ומחויבות לתהליך. אחרי שבונים אוטומציה, באמת אפשר להגיע להכנסה משמעותית שתשלים את ההכנסה בעסק מאפיקים הקיימים. ייתכן ומוצר דיגיטלי ראשון לא יצליח להימכר, לכן צריך לייצר מוצרים נוספים, כדי שההכנסה תהיה יציבה בסופו של דבר.

אני בעצמי פיתחתי עסק בתחום הזה, יש לי מוצרים דיגיטליים בתחום תיירות ביוון. אחרי שעברתי את כל התהליך, למדתי, ניסיתי, התמודדתי עם מכשולים ויצאתי לדרך מוצלחת, אני מדריכה ומלווה בעלי עסקים בתהליך יצירה ושיווק של מוצרים דיגיטליים משלב אפס (גם אם עדיין אין להם בכלל רעיון איזה מוצר הם יכולים לעשות) ועד לשלב שהם מתחילים לקבל הכנסות. ברגע שלומדים פעם אחת איך לעשות את זה, בהמשך הם כבר לא צריכים אותי וממשיכים באופן עצמאי. כמובן שיש לפעמים צורך ללמוד או להבין עוד משהו בתחום הדינמי הזה, בשביל זה אני פה.

יתרון נוסף חשוב שיש למוצר דיגיטלי הוא בניית מותג של העסק. המוצר הדיגיטלי בעצם יוצר לכם תוכן שיווקי מעולה כדי לתת ערך ללקוחות פוטנציאלים וגם ללקוחות קיימים אשר מגביר את המודעות למותג. קצת מושגים והיסטוריה בעניין זה תקראו כאן – שיווק באמצעות תוכן.

מוצר דיגיטלי - פתרון ללקוחות

מוצרים דיגיטליים אינם איזה "מטרד" ללקוחות שלנו, ההיפך הוא הנכון – הם מיטיבים עם לקוחות. תאמינו או לא, גם ללקוחות שלכם אין זמן פנוי, גם להם יש רק 24 שעות ביממה, עבודה, משפחה וכל מה שיש לכם – אחרי הכל, כולנו בני אדם הנמצאים במצבים דומים בלי קשר במה אנו עוסקים. גם הלקוחות הקבועים שלכם, וגם הלקוחות הפוטנציאלים שלכם ישמחו לקבל שירות או מידע בתחום שלכם. אולי אין להם זמן לבוא אליכם כדי לרכוש מוצר או שירות, אבל אם זה יהיה זמין להם במחשב או בסמארטפון, והם יכולים "לצרוך" את המוצר בבית, בטיול, אפילו בעבודה, מתי שנוח להם ואיפה שנוח להם – זה פתרון נהדר לצורך שלהם. בנוסף, אתם יכולים להציע ללקוח את המוצר הדיגיטלי גם בתור מוצר משלים למוצר הפיזי או השירות שלכם, או למכור "חבילה" של מוצר פיזי ודיגיטלי, וכך להעלות מחיר בעצם, בלי להשקיע זמן וכסף בכל פעם שאתם מוכרים לעוד לקוח.

היום אנשים מחפשים ללמוד כל דבר באינטרנט, הם לא רוצים לבזבז זמן על נסיעות, השתתפות בסדנאות וכדומה. הרבה בעלי עסקים שואלים אותי – למה מישהו יקנה ממני אם אפשר למצוא את המידע חינם באינטרנט. התשובה היא פשוטה – זמן. לוקח זמן לחפש מידע באינטרנט, יש שפע של מידע, לא תמיד אנחנו יכולים להחליט האם המידע אמין, האם אפשר לסמוך על מה שכתוב, הרי היום כל אחד יכול לכתוב משהו באינטרנט. אם אתם מומחים בתחום בו אתם עוסקים ומייצרים מוצר מידע דיגיטלי בתחום הזה – אתם אוטוריטה ואפשר לסמוך עליכם, אתם "אורזים" את המידע ומגישים אותו מסודר ובדוק ללקוח.

אתם חוסכים לו זמן, התלבטות, טעויות (לפעמים טעויות שיעלו לו כסף), זו הסיבה שהוא ישמח לשלם לכם ולקבל הכל מוכן. כמובן שיש אנשים שמעדיפים לחפש הכל לבד, לפתור בעיות לבד – הם לא יהיו הלקוחות שלכם. אבל חשוב לזכור – אתם לא צריכים את כל הלקוחות, אלא רק אלה שהם אידיאלים עבורכם. איך מגדירים לקוח אידיאלי ואיפה מוצאים אותו – את זה אני מלמדת כחלק מהליווי שלי לבעלי עסקים. ברגע שתופסים את השיטה, בפעם הבאה זה כבר לא מסובך.

מוצרים דיגיטליים

סיכום

לסיכום, מוצר דיגיטלי נותן לכם אפשרות לייצר פעם אחת, עם הוצאות מינימליות, ולמכור כמה שרוצים, את הידע שיש לכם כבר, ללקוחות שצריכים את הידע. מוצר דיגיטלי מאפשר לכם להגדיל הכנסות ולהמשיך להרוויח בצורה יציבה, בלי להוסיף עוד שעות עבודה. יתכן ותוכלו אפילו עם הזמן לצמצם את שעות העבודה שלכם, לצמצם את כמות הלקוחות שאתם משרתים, ולהגדיל את שעות הפנאי שלכם. הרי בעל עסק הוא קודם כל בן אדם, הוא צריך זמן "למלא את המצברים" כדי לתפקד ביעילות בעסק שלו, ובכלל גם ליהנות מהחיים זאת לא מילה גסה.

לפרטים נוספים ניתן לפנות אלי באמצעות הטופס המופיע מטה