שיווק דיגיטלי הפך לחלק מהחיים של כל בעל עסק. אם עדיין לא הפך, זאת יכולה להיות בעיה. כולם אומרים לכם –אם אין לך נוכחות באינטרנט, העסק שלך לא ישרוד. זה נכון. אבל למה? איך זה קרה? מהם הגורמים שהובילו את בעלי העסקים למצב בו שיווק דיגיטלי. הפך להיות משהו הכרחי בניהול העסק? יש עסקים רבים בהם רוב המשאבים בתחום שיווק ופרסום מופנים לשיווק דיגיטלי. ראשית, כניסת האינטרנט לחיים שלנו פתחה לנו אפשרות להשיג מידע בכל תחום בקלות ובמהירות. תם עידן האנציקלופדיות. אני מקווה שלא תם עידן הספרים בכלל, עדיין יש מספיק אנשים שאוהבים להתיישב בכורסה עם כוס קפה או יין וספר טוב.

איך הגענו לצורך בשיווק דיגיטלי?

נחזור לנושא שיווק דיגיטלי. אחרי שקיבלנו אפשרות להשיג כל מידע נחוץ ברשת, הטכנולוגיה המשיכה להתקדם בצעדי ענק. החיים שלנו מאוד לחוצים, לא כמו שהיו אצל ההורים שלנו, למשל.

אנחנו עובדים מסביב לשעון, במטרה לתת לעצמנו למשפחות שלנו רמת חיים ראויה. לזרוק את העט בשעה חמש אחרי צהריים וללכת הביתה, בידיעה שהכל אפשר להשלים מחר, המשימות יחכו וזה לא נורא? כמעט לא רואים היום מקומות עבודה כאלה, חוץ מהסקטור הציבורי, וגם לא כולם. לסגור את החנות לשעתיים של הפסקת צהריים? להחליט שבימי שלישי עובדים חצי יום ואז סוגרים את העסק? זה נשמע משהו תלוש מהמציאות היום.

 אנחנו עובדים כל כך הרבה שאין לנו זמן לכלום, במיוחד העצמאים. כי עצמאי לא יכול לסמוך על משכורת כמו שכיר, הוא יודע שההכנסות שלו תלויות רק בו בסופו של דבר. מחסור בזמן פנוי, פקקים אדירים, מחסור במקומות חניה – כל אלה היו הגורמים שדחפו את המסחר ברשת להתפתח במהירות שיא. אפשר למצוא היום כמעט כל מוצר באינטרנט, אפילו להשוות בין יצרנים ובין חנויות, להזמין, לשלם ולקבל עם שליח הביתה. 

זה חוסך לנו בתור לקוחות המון זמן, טרחה וכאב ראש. למשל, אני אוהבת תה איכותי, לא שקיות של ויסוצקי בקופסא, אלא תה משובח בתפזורת שאני מכינה בקנקן בבית. מצאתי (באינטרנט) חברה שמוכרת תה איכותי, אבל החנות שלה נמצאת ברחוב דיזנגוף בתל אביב. לא כל כך רחוק לנסוע, אבל איפה אני אחנה את האוטו כל פעם? בכנות, אם לא להם אתר שבו ניתן להזמין, לשלם ואחר כך לקבל הביתה, כנראה הם היו מאבדים אותי בתור לקוחה. כי אני לא אבזבז את כל הזמן והאנרגיות לסיבוכים לוגיסטיים בשביל שום תה. זה נכון עבור כל עסק כמעט.

שיווק דיגיטלי

מהן הפלטפורמות הנפוצות לשיווק דיגיטלי?

האפשרויות של בעלי עסקים לפריסה רחבה באינטרנט הולכות וצומחות מיום ליום. לפני כמה שנים זה היה רק פייסבוק, וגם שם אנשים לא ידעו לפרסם, לא היו גם שום מדריכים לכך. מה יש לנו היום?

קודם כל, שיווק ברשתות חברתיות – פייסבוק, אינסטגרם, פינטרסט, לינקדין, זה העיקר. אנסטגרם שייך לפייסבוק, לכן אפשר גם לקשר בין הפרופילים עסקיים של שתי הפלטפורמות בקלות. בשתי הפלטפורמות האלה יש להבדיל בין קידום אורגני לבין פרסום ממומן. לפני שאני ממשיכה לפרט, אני רוצה להסביר לכם בפשטות מהו ההבדל העיקרי בין קידום אורגני לפרסום ממומן – הזמן. אם אתם מכירים לעומק את הקהל שלכם, יודעים איך "לדבר" איתו, יודעים להציג נכון מה יש לכם בשביל הקהל הזה, אתם תגיעו לאותה יעילות בקידום אורגני כמו בפרסום ממומן, פשוט יקח לכם יותר זמן. מהם הכלים הטכניים העומדים בפניכם:

קידום אורגני בפייסבוק – פרופיל אישי (פוסטים וסטורי), דף עסקי, קבוצות המנוהלות על ידכם, וגם קבוצות אחרות בפייסבוק בהן יכול להיות נוכח הקהל שלכם. פרט קטן, למי שלא יודע – בסטורי כל מה שאתם מפרסמים, נעלם אחרי 24 שעות. פרסום ממומן בפייסבוק – מודעות בתשלום, תמונה עם טקסט, סרטון עם טקסט, אתם יכולים לבחור לאיזה קהל פייסבוק יפרסם את המודעה לפי מאפיינים רלוונטים לכם.

קידום אורגני באינסטגרם – פוסטים בפרופיל עסקי וסטורי, אפשר לפרסם תמונות עם טקסט או סרטונים. פרסום ממומן באינסטגרם דומה לזה של פייסבוק, רק שינוי פלטפורמה. 

פינטרסט היא פלטפורמה שונה, מבוססת במקור על רעיונות בנושאים שונים ויצירת תיקיות עם "פתקיות" של הרעיונות האלה. קוראים לזה "נעץ" – pin. מכאן השם של הפלטפורמה – pinterest, נעצים של דברים שמעניינים אותך. זו פלטפורמה שעובדת בעיקר על ויזואליות. יש עסקים שזה מתאים להם מאוד, ויש כאלה שהפלטפורמה הזו תהיה פחות אפקטיבית בשבילם. זה יעיל לעסקים שיש להם אתר,  כי הם יוכלו לקבל תנועה חינמית לאתר. גם אם אין לכם ממש אתר, אפשר ליצור דף נחיתה לאיסוף נתונים של קהל המתעניינים, ולהפנות אליו תנועה מתוך פינטרסט. גם בפלטפורמה הזו יש כבר פרסום ממומן, אבל זה נושא מתקדם יותר, יפורט בכתבה אחרת. אם יש לכם עסק בתחום "עשה זאת בעצמך", או בתחום עיצוב, תיירות, אומנות – פינטרסט מאוד יתאים לכם לקדם את האתר שלכם, את העבודות שלכם. 

לינקדין – פלטפורמה שנוצרה במקור לצורך חיבור בין מעסיקים למחפשי עבודה, אבל היום היא הרבה מעבר לזה, אפשר למצוא שם הרבה בעלי עסקים מתחומים שונים, יש בה גם קבוצות. בפלטפורמה זו יש אפשרות להציג מידע רב אודות הידע המקצועי, הניסיון שלכם, כלים מיוחדים שיש לכם, אתר, עבודות, המלצות וכו' – כל דבר שיכול לומר ללקוחות שלכם שאתם ממש טובים במה שאתם עושים. זו פלטפורמה יחסית "סולידית" וצריך לדעת איך להציג את עצמכם שם.

שיווק דיגיטלי

איך לקדם את העסק בגוגל?

תתחילו ממשהו קטן, ללא תשלום – דף של העסק שלכם בגוגל. פשוט תגיעו לדף  "העסק שלי בגוגל" ובעמוד זה תמלאו את כל הפרטים על העסק שלכם, כולל כתובת פיזית. לכתובת הזו תוך 20 יום תישלח לכם גלויה מגוגל עם קוד אישור, אותו יש להזין בדף העסקי שלכם, רק אז הוא יהיה פעיל וגלוי לגולשים. בדף הזה אפשר לפרסם תמונות ופוסטים, והוא עובד פשוט נפלא.

בעלי מוזיקאי והוא מלמד פסנתר. המלצתי לו לפתוח דף בגוגל לפני שנתיים. בשנה האחרונה, רוב הלקוחות שלו הגיעו  מהחשיפה לדף הזה שפשוט הופיע בתוצאות חיפוש, כאשר הם חיפשו מורה לפסנתר. אם יש לכם עסק שנותן שירות בתחום מסוים, ומיקום גיאוגרפי משחק תפקיד חשוב (כמו מורה פרטי, אינסטלטור, מכונאי רכב, מספרה וכו'), אז הדף הזה יביא לך לקוחות רלוונטיים לפי המיקום הגיאוגרפי של העסק שלכם.

אם יש לכם אתר, אפשר להכניס בדף הזה גם קישור אליו. אם אין לכם אתר, ואתם עדיין לא אזרתם אומץ לבנות אחד כזה, אם אתם לא בטוחים עדיין שזה שווה את ההשקעה, או כל סיבה אחרת – אין בעיה, גוגל יכול לבנות לכם אתר המאוחסן בענן שלו, בחינם. תנסו, עם הזמן תראו בעצמכם את הכוח העצום שיש לאתר תוכן בקידום העסק שלכם. לבנות אתר בעצמכם זה גם לא מסובך מדי, על זה נדבר בפעם אחרת.

לגוגל יש אפליקציות רבות אשר יעזרו לכם לנתח את התנועה שמגיעה לאתר שלכם, עם כל הסטטיסטיקה הדרושה כדי להסיק מסקנות – אילו מאמצי שיווק היו המשתלמים ביותר, מה אפשר לשפר, על מה לוותר בכלל, ומה היה הכי יעיל ועליו כמובן לשים את רוב המשאבים. יש כמובן גם פרסום ממומן בגוגל – גוגל אדס, דרכו אפשר לפרסם גם מודעות וידאו ביוטיוב. יוטיוב זו עוד פלטפורמה לקידום העסק שלכם באמצעות וידאו. אם אתם מצלמים סרטונים של עצמכם כדי לפרסם אותם באינסטגרם, למשל, אז תעלו אותם גם לערוץ היוטיוב. את הסרטון ביוטיוב גם אפשר לקדם בצורה אורגנית, על זה תהיה הדרכה נוספת.

שיווק דיגיטלי

שיווק דיגיטלי - לסיכום

כל פלטפורמה יכולה להיות יעילה לקידום העסק שלכם. זה לא נכון, לדעתי, להגיד למעצבת תכשיטים מתאים לפרסם באינסטגרם ולא כדאי בפייסבוק. כל עסק אפשר לקדם בכל פלטפורמה, כדאי להיות עם נוכחות מקסימלית ברשת. ברור שיהיו דברים שיעבדו יותר טוב, ויהיו כאלה שפחות יעילים. צריך ללמוד כל כלי ולדעת איך לנצל אותו בצורה מיטבית כדי לקדם את העסק שלכם. צריך לדעת איך לפזר את המשאבים, גם זמן וגם כסף.

חשוב להבין הבדל אחד מהותי. פייסבוק, אינסטגרם, פינטרסט – אלה פלטפורמות בהן אתה רודף אחרי הלקוח, מחפש למי להציע את המוצר או השירות שלך. לעומת זאת, בגוגל זה הפוך – הלקוחות מחפשים אותך. אתה צריך להבין מי הלקוח האידיאלי שלך, להבין מה הוא יחפש וכך תוכל להציג את עצמך בצורה כזו שאותך הלקוח האידיאלי הזה יבחר. בניית האסטרטגיה הזו לוקחת זמן, אבל קודם כל צריך ללמוד לעשות את זה נכון, כדי לא לזרוק סתם זמן וכסף ולא לקבל תוצאות בסוף.

למידע נוסף, מוזמנים ליצור איתי קשר בטלפון או לשלוח הודאת וואטסאפ 052-5021655, או לחילופין מלאו את הפרטים שלכם בטופס כאן ואני אחזור אליכם: